A-vitamiiniga nahahoolduse teerajaja

Maailma esimese südamesiirdamise teostas südamekirurg Christian Bernardi meeskond Lõuna-Aafrika Vabariigis 1967. aastal. Silmapilkselt tõusis LAV maailma avalikkuse huviorbiiti. Südamesiirdamine kulges edukalt, kuid patsient suri paari päeva pärast kopsupõletikku, sest teda ei kaitstud õnnitlejatega kaasa tulnud bakterite ja viiruste eest. Järgmise õnnestunud lõikuse järel oldi targemad; patsient taastus isolatsioonis ning pääses paari kuu möödudes koju.

Sellesse meeskonda kuulus ka noor arst Desmond Fernandes, kes hiljem spetsialiseerus ilukirurgiale. Järgnenud kümnendil uuris Dr. Fernandes melanoomi ja A-vitamiini mõju selle ravis. Tol ajal usuti, et alla 20-aastastel melanoomi ei esine. Ometi suri 70. aastate lõpus kaks Des Fernandesi kahekümneaastast patsienti raske nahavähi kätte. Tol ajal ei teadnud keegi osooniaukudest, aga kui sellest viimaks rääkima hakati, hakkas ka Dr. Fernandesi jutule saabuma järjest rohkem melanoomiga patsiente.  Tollased ravimeetodid olid kurnavad ja ebaefektiivsed.  

Alates 1950. aastate algusest on teada, et A-vitamiin parandab päikesekahjustusi ja katsete põhjal tehti kindlaks, et lisaks sellele vähendab A-vitamiini hooldus kortsude sügavust vananenud nahal. Tol ajal keegi sellele rohkem tähelepanu ei pööranud.  Võib-olla sellepärast, et tulemused ei avaldu kohe, vaid nende nägemiseks peab enne mitme kuu vältel regulaarselt A-vitamiini tarvitama. Teine põhjus oli ehk ka selles, et kõrge A-vitamiini sisaldus võib alguses nahka ärritada, mis ei ole aga ohtlik.  

Des Fernandes katsetas A-vitamiini toimet iseenda peal. Aastal 1982 alustas ta A-vitamiini kasutamist isotretinoiinhappe vormis iseenda ja oma aknepatsientide peal. Kasutamise algusfaasis ilmnesid nahal ärrituse tundemärgid, püsiva kasutamise järel akne rahunes ja tulemuseks oli kaunis, terve nahk. A-vitamiini reaktsioon (naha punetus, kuivus, sügelus ja vistrikud) ei ole allergiline reaktsioon, vaid möödub, kui nahk on vitamiini kogusega harjunud.  

Des tunnistab, et oli paarikümneaastaselt innukas päevitaja, kelle nahk püsis pruun ka talvel. Kui tema tänaseks 70-aastast nahka spetsiaalkaameraga uurida, ei ole päikesekahjustused enam tuvastatavad. Tema poolt välja arendatud tooted on läbinud hoolikad kliinilised uuringud, järele mõeldes ei katsetaks keegi midagi kahjulikku iseenda ega oma patsientide peal. Dr. Fernandes soovib vaid, et oleks alustanud A-vitamiini kasutamist juba paarikümneaastaselt ning hoidunud päevitamisest.  

Doktor Fernandes töötab Kaplinnas endale kuuluvas Renaissance Body Science kliinikus, kus lisaks plastilise kirurgia teenustele pakutakse individuaalteenuseid kõikehõlmavast Environ- ja spa- hooldustest personaalse stilisti konsultatsioonideni. Tema ise teostab täna vaid enda poolt välja töötatud kollageeni-induktsiooniteraapiat (süstitorked) ja esteetilise näokirurgia operatsioone ning peab arstide konverentsidel loenguid A-vitamiinihooldusest üle maailma. 

Vitamiinikosmeetika tootmine ja selle pakendamine on põhjalik ning tähtis protsess.  Environ-tooted valmivad tehnika viimase sõna järgi sisustatud tehases Kaplinnas, et firma saaks ise kontrollida kogu tootmisprotsessi. Vitamiinitooted valmivad vaakumkambris erivalguses, et vältida õrnade vitamiinide hapestumist ja nõrgenemist. Hermeetilised pumppudelid tagavad vitamiinide aktiivsuse ja toimivuse, mida on kinnitanud ka erapooletu Šveitsi vitamiini instituut.